Zgodnie ze zmienioną 1 października 2021 r. ustawą o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, która weszła w życie od 1 stycznia 2022 r. zostały wprowadzone zmiany limitów.
Limit zwrotu podatku akcyzowego w 2022 r. po zmianie ustawy wynosi:
110 zł x ilość ha użytków rolnych
oraz
40 zł x średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła.
Wnioski można składać dwa razy w roku (w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2022 r.) w terminach:
- od 1 lutego 2022 r. do 28 lutego 2022 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2021 r. do 31 stycznia 2022 r.,
- od 1 sierpnia 2022 r. do 31 sierpnia 2022 r. należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r.
Faktury muszą być wystawione na osobę, która wnioskuje o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze.
Pieniądze wypłacane będą w terminach:
- od 1 do 30 kwietnia 2022 r. w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie,
- od 1 do 31 października 2022 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie,
gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta, albo przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku.
Gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot współposiadania, zwrot podatku akcyzowego przysługuje temu współposiadaczowi, co do którego pozostali współposiadacze wyrazili pisemną zgodę. W przypadku ubiegania się przez producenta rolnego o zwrot podatku w odniesieniu do bydła, do wniosku o zwrot podatku dołącza się również dokument wydany przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawierający informacje o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego.
Łączna kwota zwrotu podatku akcyzowego to suma kwoty zwrotu wynikająca z ilości ha użytków rolnych oraz średniej rocznej liczby DJP bydła.
Więcej informacji:
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/zwrot-podatku-akcyzowego
Wzory dokumentów:
Wzór_wniosku_akcyza_2019.pdf
Opracowanie: Edyta Bosek, Dział EiZGR