Akademia Pszczoły Bohatera swój pilotażowy program wdrożyła właśnie w województwie podkarpackim, a inauguracyjna lekcja miała miejsce w Szkole Podstawowej w Lubni, w której uczestniczył Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Jak sam podkreślił w swoim przemówieniu – „Gdyby zabrakło pszczół na świecie, to prawdopodobnie ludzkość wyginęłaby w ciągu 5 lat. Bez pszczół nie da się wytworzyć pożywienia w takiej ilości, która wystarczyłaby do tego, żeby ludzie mogli się wyżywić. Dlatego tak ważne są działania, które pozwolą zapewnić im warunki do życia”. To właśnie w naszym województwie, od maja do września trwały pszczelarskie lekcje edukacyjne dotyczące pracy pszczelarza, roli pszczół w rolnictwie, sadownictwie oraz w środowisku.
W programie uczestniczyło ok. 1600 dzieci z 20 szkół podstawowych, które z wielką radością wzięły udział w zajęciach. Dzieci miały możliwość poznania niezbędnych akcesoriów do bezpiecznej pracy z pszczołami, mogły również przebrać się w strój pszczelarski oraz poznać ul i jego budowę z bliska. Każdy z uczestników lekcji otrzymał pakiet nasion roślin miododajnych, zdrowy sok jabłkowy, chipsy jabłkowe oraz słoik miodu. Z wysianych nasion powstały przepiękne łąki kwietne, które stanowiły atrakcyjną bazę pożytkową dla pszczół przez cały okres letnio-jesienny. Program zakończył się we wrześniu wyjazdem studyjnym Szkoły Podstawowej w Lubeni do pasieki zakładowej Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, gdzie specjalistka ds. pszczelarstwa przeprowadziła warsztaty pszczelarskie. Uczniowie mogli obejrzeć pasiekę, obserwować pszczoły w przeszklonym ulu pokazowym oraz wykonać własnoręcznie świece z prawdziwego wosku pszczelego. Wyjazd, który miał być zakończeniem projektu okazał się jego jednoczesnym otwarciem, ponieważ od października Akademia Pszczoły Bohatera zaczęła podbijać Polskę!
W całej Polsce 37 tys. uczniów weźmie udział w programie popularyzującym wiedzę o roli pszczół w ekosystemie. Pierwsza wojewódzka inauguracja odbyła się w Strzyżewicach w województwie Lubelskim, gdzie również gościł Minister Edukacji i Nauki. W trakcie trwania 45-minutowej lekcji zostały wykorzystane materiały multimedialne w postaci filmików o życiu pszczół, ul edukacyjny z ramkami pełnymi dydaktycznych treści oraz przedstawienie akcesoriów, narzędzi i elementów stroju pszczelarskiego. Najważniejszym jednak punktem było uświadomienie słuchaczy o procesie zapylania roślin, które gwarantuje nam półki pełne owoców, warzyw i produktów upraw rolniczych. Kolejne lekcje edukacyjne odbyły się w województwie Dolnośląskim, Opolskim, Świętokrzyskim, Łódzkim, Podlaskim, Warmińsko-mazurskim. Do końca roku Akademia Pszczoły Bohatera zawładnie resztę Polski.
Dlaczego edukacja o pszczołach jest tak ważna?
Program jest bardzo ważny, ponieważ skupiony jest na wspólnym budowaniu świadomości o roli, jaką pełnią pszczoły miodne w naszym środowisku. Poprzez naukę połączoną z zabawą możliwe jest zbudowanie poczucia odpowiedzialności za działania wpływające na populację pszczół, które są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego na świecie. Wierzymy, że każde zajęcia budują poczucie odpowiedzialności wśród najmłodszych, a tym samym przyczynią się do stworzenia świadomego społeczeństwa, nauczonego szacunku do środowiska z poszanowaniem jego wszystkich elementów.
Natalia Jakubus
PODR Boguchwała