Wydarzenie zgromadziło pasjonatów i liderów KGW, którzy mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat funkcjonowania tych organizacji, rejestracji kół, ich działań statutowych, możliwości wsparcia w ramach dedykowanych dla nich programów czy rozliczania dotacji.
Konferencję otworzył Zbigniew Micał, Dyrektor Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, nazywając działające Koła Gospodyń Wiejskich „naszym dobrem narodowym”. Przypominając o działaniach prowadzonych przez doradców, zapewnił o pełnym wsparciu, jakie można uzyskać w Biurze Powiatowym PZDR w Krośnie, jak również w Centrali Ośrodka w Boguchwale. Jan Urban, Dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, przypomniał o działaniach prowadzonych przez KRUS, w tym o nowym, cieszącym się dużym zainteresowaniem świadczeniu, tzw. rencie wdowiej. Wskazał również na najważniejsze aspekty działalności Kasy, takie jak ubezpieczenia, wypłata świadczeń pieniężnych oraz prewencja.
W związku ze zbliżającym się Dniem Kobiet Dyrektor przekazał życzenia, a każdą z pań obdarował różą. Grzegorz Nowak, Zastępca Dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie, podziękował za działalność KGW w powiecie krośnieńskim, złożył paniom życzenia oraz zapewnił o pomocy pracowników ARiMR.
Jednym z zaproszonych gości był Dariusz Sobieraj, Doradca Wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza. Ze względu na obowiązki zawodowe nie mógł przybyć osobiście, jednak przekazał list, który odczytała Maria Fedak, Zastępca Kierownika BP ARiMR w Krośnie. W swoim liście Sobieraj wyraził wielki szacunek i uznanie dla aktywności KGW – nie tylko jako strażników tradycji i kultury, ale przede wszystkim jako siły napędowej lokalnych społeczności, które wprowadzają nowoczesne rozwiązania, wspierają przedsiębiorczość i aktywnie uczestniczą w rozwoju obszarów wiejskich.
Na terenie powiatu krośnieńskiego zarejestrowanych jest obecnie 70 Kół Gospodyń Wiejskich. Wiele z nich dokonało rejestracji już w pierwszych latach istnienia rejestru ARiMR, tj. w 2018 i 2019 roku. Podczas konferencji przypomniano m.in. o możliwości wprowadzania zmian statutowych. Wykład o zasadach rejestracji kół i zmianach w rejestrze poprowadziła Zastępca Kierownika ARiMR BP w Krośnie, Maria Fedak, zwracając uwagę na minimalną liczbę członków koła, obszar działania oraz zasady przynależności. Omówiła także sposób ubiegania się o dotację z ARiMR. Z kolei Agnieszka Kuzianik z Powiatowego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Krośnie przedstawiła cele, na jakie można przeznaczyć dotację, zasady jej rozliczenia oraz procedurę składania sprawozdania z działalności statutowej. Dariusz Bator, Kierownik ARiMR BP w Krośnie, zwrócił uwagę na to, jak przygotować się do kontroli, jakie są najczęściej popełniane błędy i jak ich unikać.
Temat tzw. renty wdowiej przybliżyła Monika Wojtowicz z KRUS PT Krosno, omawiając zasady jej przyznawania, grupy uprawnionych, wymagane warunki oraz terminy składania wniosków.
Wśród zaproszonych prelegentów były także Katarzyna Buda i Joanna Gałuszka z Urzędu Skarbowego w Krośnie, które omówiły zasady rozliczania KGW w świetle obowiązujących przepisów. Przedstawiły możliwości prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów oraz obowiązki związane z przechowywaniem dokumentacji.
Przedstawiciele KGW bardzo aktywnie uczestniczyli w wydarzeniu, zadawali pytania i weryfikowali przedstawiane informacje. Serdeczne podziękowania za uprzejmość i udostępnienie sali skierowano do władz Instytutu PANS – Rektora Zbigniewa Barabasza oraz Kanclerza Franciszka Tereszkiewicza. Uwieńczeniem konferencji, z racji przypadającego tego dnia Tłustego Czwartku, były przepyszne pączki i przekąski przygotowane przez pracowników restauracji PODR w Boguchwale.
Agnieszka Kuzianik
PZDR w Krośnie